Hypotéka aneb vzít, či nevzít? To je oč tu běží!

Hypotéka aneb vzít, či nevzít? To je oč tu běží!

Jste ve fázi života, kdy si říkáte, že teď byste si už opravdu měli pořídit vlastní bydlení? Na první pohled se může zdát, že vhodná situace pro tento čin byla několik let nazpět, ale teď už tu rozhodně není. Jak to tedy aktuálně vlastně je? Vzít si drahou hypotéku na drahý dům, byt, nebo pozemek s výstavbou, nebo se raději smířit s nájmem, či hledat jinou alternativu?  

Pokud to vaše situace, řekněme vyžaduje, tak asi ano, jelikož se domnívám, že jakmile úrokové sazby klesnou, opět se zvedne poptávka o nemovitosti u lidí, kteří to kvůli drahým úvěrům odkládali. Dá se tedy předpokládat, že po poklesu úrokových sazeb by mohlo být ještě dráž.

Co se týče výstavby pravděpodobně se již nedostaneme na původní ceny, ale může se stát, že některé komodity, kterých je aktuálně i kvůli válce nedostatek by mohli zlevnit. Nevíme však, kdy to bude a jestli se tak vůbec stane.

Ale!

Ač se to na první pohled může zdát neuvěřitelné, kombinace vysoké úrokové sazby a vysoké inflace, pro nás, jako žadatele o hypotéku, může být skvělá příležitost. Náš dluh se znehodnocuje a snižuje. Má to však taky jeden háček. Pokud se nám úměrně nezvyšují příjmy, tato varianta je pěkně bolavá. Aktuálně je hypotéka dostupná pouze pro bonitnější jedince.

Dnes banky nabízejí nejnižší sazby na 8-10 let. Ty 3–5leté jsou ročně okolo 8 %. (Samozřejmě delší fixace mají sazby nižší, protože banky předpokládají, že za tři roky sazby oproti dnešním klesnou.) Ale vždycky je tu možnost refinancování.

Kdy to přestane růst nevíme. Pro lidi s průměrnou mzdou bude během několika dalších období hypotéka méně a méně dostupná.  Pro co se rozhodnout a jak to bude dál? Pro každého může být správná varianta něco jiného, proto radím začít s finančním plánem. Zkuste se poradit s vaším finančním poradcem a pokud nikoho ve svém okolí nemáte, tak se mi ozvěte a společně vymyslíme to nejlepší řešení právě pro vás.

Mějte hezký den
Filip